İSPİR FASULYESİ

 

 

Ünü tüm ülkeyi saran İspir fasulyesi, diğer fasulyelere nazaran daha lezzetli ve büyük olmasıyla biliniyor. İsmini yetiştiği bölge olan İspir’den alan bu fasulye türü, hem şekli hem de tadıyla sofralara ayrı bir renk katıyor. Hafif tadı ile şeker fasulyesi de olarak bilinen meşhur İspir fasulyesi, ağızda dağılan kuru fasulye yapmak için harika bir seçenektir.Karadeniz Sepeti, görünümüyle ve lezzetiyle bir adım öne çıkan İspir fasulyesini tıpkı diğer ürünleri gibi adresinize ulaştırıyor. Erzurum’un İspir ilçesinin bereketli topraklarından çıkan bu efsanevi fasulye ile sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

 

Hakiki İspir Fasulyesi Karadeniz Sepeti’nde Sizi Bekliyor

Türkiye’nin milli yemeği olarak kabul edilen kuru fasulye, her evde sıklıkla pişiriliyor ve afiyetle tüketiliyor. Doyurucu ve lezzetli olması kuru fasulyenin bu kadar çok sevilmesinin nedenlerinden bazıları. İyi kuru fasulye pişirmek maharetle doğrudan bir ilişki içinde olsa da kullanılan malzeme de büyük önem taşıyor. Hakiki İspir fasulyesi, yapılan kuru fasulyenin lezzetine lezzet katıyor. Hem pirinç hem de bulgur pilavının en güzel eşlikçisi olan bu kuru fasulye ile hazırladığınız sofralar için beğeni cümleleri duymak işten bile değil. Erken pişen ve kabuklarını kolayca atan bu fasulye, yemeklerin tadını büyük oranda etkilerken hafif bir yapıya kavuşmasını da sağlıyor. Türk mutfağının demirbaşlarından olan kuru fasulye, İspir fasulyesi ile pişirildiğinde çok daha farklı bir lezzete dönüşüyor. Karadeniz Sepeti, damak zevkini nirvanaya taşıyan İspir fasulyesini 1 kiloluk boyutuyla beğeniye sunuyor.

 

Çayeli Kuru Fasulyesinin Lezzet Sırrı

Tabak tabak yememek için kendinizi zor tutacağınız Çayeli kuru fasulyesi Rize’nin en sevilen, en özgün yemeklerinden biri. 

Özellikle Çayeli ilçesinin meşhurları arasında yer alan Çayeli kurufasulyesi, İspir fasulyesi kullanılarak yapılıyor. İspir fasulyesinin iri ve ağızda dağılan yapısı ile hazırlanan yemek, en özenli sofraların adeta süsü oluyor. Bakır tencerelerde yapılan bu yemek, bu sayede lezzetini ikiye katlıyor. İçine et, süt, süt kaymağı ve daha birçok malzeme eklenen kuru fasulye, adeta yiyenin daha önce yemediğine pişman olmasını sağlıyor. Hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler yapma keyfi sunan İspir fasulyesi, Karadeniz Sepeti aracılığıyla zahmetsizce size ulaştırılıyor.

 

 

Özenle Yetiştirilen İspir Fasulyesiyle Tanışın

Sofraların baş tacı olan İspir fasulyesiyle yapılan kuru fasulye, büyük emeklerle ve titizlikle yetiştirilip evinize kadar geliyor. İspir’in dağlık arazilerinde yetiştirilen iri fasulye, ekiminde sadece hayvan gübresi kullanıldığı için doğal bir büyüme yolculuğuna çıkıyor. Haftada bir kez sulanıyor ve eylül ayının sonu gibi elle toplanarak hasat ediliyor. İspir nüfusunun beşte dördünün geçimini sağladığı bu fasulye, usta ellerden çıkarak sofralara konuk oluyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescillenen fasulyenin toplandığı eylül ayında İspir panayırı kutlamaları yapılıyor ve İspir fasulyesi renkli bir şenliğe kahramanlık ediyor. Karadeniz Sepeti’nin güvenli ödeme ayrıcalığı sayesinde bu harika lezzeti sipariş edebilir ve hızlı teslimat sürecinin keyfini çıkarabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR