• Kasım 08, 2020

  Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Nedir bu her yerde duyduğumuz onlarca hastalığa şifa olan kestane balı?

  Her bal ayrı güzeldir, ayrı şifalıdır elbette fakat bazılarını biraz daha anlamak ve anlatmak gerekir diye düşündük ve bu yazımızın konusunu kestane balı olarak belirledik.

  kestane balı
 • Nisan 11, 2020

  Çayeli Kuru Fasulyesi Nasıl Yapılır?

  Karadeniz turlarının olmazsa olmazı, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından coğrafi işaret etiketiyle tescillenmiş, eti bol, lezzeti dillere destan Meşhur Çayeli Kuru Fasulyesi yapmak isterseniz ve öncesinde Buradan Meşhur İspir Fasulyesi siparişi verdiyseniz hazırsınız demektir. Vermediyseniz de tarifi okuyunca vermek istersiniz belki diye biz Buraya da bağlantısını bıraktık.

   

  Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?
 • Aralık 02, 2019

   

  Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı, sofraların sarı çiçeği mısır ekmeğinin; bambaşka bir forma bürünmüş hali hamsikoliyi (Hamsili Ekmek) daha yakından tanımak ister misiniz?

  Fırınlardan ısrarla isteyip o Karadeniz yaylalarında yediğiniz hamsili ekmeğin tadını bulamıyorsanız kolları sıvayıp tezgâhın başına geçme vakti gelmiş demektir. Şimdi çıtır kabuklu, sapsarı bir mısır ekmeğini nasıl Karadeniz’in incisi hamsiyle birleştirip benzersiz bir lezzet elde ederiz? Sorusuna cevap olalım, bu eşsiz lezzete daha yakından bakalım.

  Hamsikoli nasıl yapılır
 • Ekim 23, 2019

  TULUMUN ÖYKÜSÜ

                 

  Tarihi Romalılara dayanan, Romalılarca Anadolu üzerinden Avrupa’ya taşındığı söylenen sevdalı dağların dili, dumanların kaydesi tulum; Rize’nin Çayeli ilçesinden başlayıp Artvin’e kadar uzanan bölgede çalınır, oynanır. Düğünde misafirleri eğlendirir, düğünden önce gelini evden çıkarır. Bazen yolu dumanlı yaylalara düşen bir gezgine hoş geldin der, bazen sevdalı bir yüreğe derman olur. Bazen yere sert vur diye emir verir ayaklara, bazen dertli dertli baktırır uzaklara. İki elin beş parmağında hayat bulur. Üstadın ciğerinden aldığı nefesle melodi olur, ruhlara dokunur. Şimdi gelin bulutların ülkesinin sesine biraz daha yakından bakalım.

  Tulum blog
 • Eylül 29, 2019

  İLK KEZ GELENE YAYLA REHBERİ

   

  Gün gelmiş çatmış ve o uzun süredir aklında kalan Karadeniz turuna önümüzdeki hafta çıkıyorsundur.

  Selfi çubuğunu, Powerbank’i aldık başka ne lazım diyorsun. Gel şöyle.

  Yayla Rehberi
 • Eylül 29, 2019

  Muhlama Yapılışı

  Muhlama, Mıhlama, Hoşmeri, Hoşmerim, Hemeşerim, Haşmetlim…

  Herkes bir şey söylüyor. Biz adına değil tadına bakalım. Ama önce yoluna yordamına bakalım. Karadeniz yaylarının enfes peynirinin tellenip uzamasından kısa olacak bu yazımızda ‘’ Fakat iyi yedik ha! ‘’ dedirtecek muhlamanın ( Biz doğru ifadenin böyle olduğunu düşünüyoruz) yapılışından bahsedeceğiz.

  Muhlama Yapılışı