Blog Başlık

 • Mayıs 04, 2021

  Yeşil Çayın Mucizevi Faydaları

  Güne başlarken bir fincan kahve yerine sıcak bir yeşil çaydan yana tercihinizi yapmaya ne dersiniz? Günlük tükettiğiniz içecekler arasına yeşil çayı dahil etmek akıllıca bir fikir olabilir. Metabolizmanızı hızlandırmadan beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar pek çok özelliği bulunan yeşil çayın en önemli faydalarına gelin birlikte göz atalım!

  yeşil çay
 • Nisan 17, 2021

  Hakiki Tereyağının İncelikleri

  Tereyağı, neredeyse medeniyet tarihi kadar köklü bir geçmişe sahip olan ve günümüzde çok sevilerek tüketilen bir gıdadır. İnek ve koyun gibi hayvanlar evcilleştirildikten sonra insanların hayatına giren tereyağı; birçok ana yemeğin, hamur işinin ve tatlının hazırlanmasında kullanılmasının yanı sıra doğrudan tüketim şekliyle de özellikle köy kahvaltılarının vazgeçilmezi olarak bilinir. Trabzon tereyağı eşsiz lezzetiyle hakiki tereyağının tüm özelliklerine sahiptir.

  Yayla tereyağı doğallığı ile sofraların en leziz yiyeceklerinden biridir. Elbette sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için tereyağını daha yakından tanımak yararlıdır.

  Köy Tereyağı , Yayla Tereyağı
 • Mart 20, 2021

  Dövme Bakırdan Şık ve Sağlıklı Mutfak Gereçleri

   

  Mutfak eşyaları, hazırlanan besinleri tüketmek ve servis etmek için kullanıldığından gündelik hayatın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alır. Sağlıklı yaşamın anahtarı olan besinleri pişirdiğimiz ürünlerin hangi materyallerden imal edildiği önem taşır. Gıdaların besin değerlerini etkiledikleri için mutfak araç ve gereçlerinin sağlığı tehdit etmeyen malzemelerden imal edilmesi gerekir. Bakır madeninden yapılan ürünler bu konudaki beklentilerinizi en üst düzeyde karşılar. Bakır kapların kullanımı oldukça eskiye dayanmaktadır. Bakır kullanımının faydaları günümüzde bilimsel araştırmalar ile de desteklenmektedir. Mutfaklarda yer alması gereken bakır ürünler arasında tava setleri, çaydanlık, maşrapa, öğütücü ve cezve bulunur.

   

   

  bakır dünyası
 • Kasım 08, 2020

  Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Nedir bu her yerde duyduğumuz onlarca hastalığa şifa olan kestane balı?

  Her bal ayrı güzeldir, ayrı şifalıdır elbette fakat bazılarını biraz daha anlamak ve anlatmak gerekir diye düşündük ve bu yazımızın konusunu kestane balı olarak belirledik.

  kestane balı
 • Nisan 11, 2020

  Çayeli Kuru Fasulyesi Nasıl Yapılır?

  Karadeniz turlarının olmazsa olmazı, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından coğrafi işaret etiketiyle tescillenmiş, eti bol, lezzeti dillere destan Meşhur Çayeli Kuru Fasulyesi yapmak isterseniz ve öncesinde Buradan Meşhur İspir Fasulyesi siparişi verdiyseniz hazırsınız demektir. Vermediyseniz de tarifi okuyunca vermek istersiniz belki diye biz Buraya da bağlantısını bıraktık.

   

  Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?
 • Aralık 02, 2019

   

  Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı, sofraların sarı çiçeği mısır ekmeğinin; bambaşka bir forma bürünmüş hali hamsikoliyi (Hamsili Ekmek) daha yakından tanımak ister misiniz?

  Fırınlardan ısrarla isteyip o Karadeniz yaylalarında yediğiniz hamsili ekmeğin tadını bulamıyorsanız kolları sıvayıp tezgâhın başına geçme vakti gelmiş demektir. Şimdi çıtır kabuklu, sapsarı bir mısır ekmeğini nasıl Karadeniz’in incisi hamsiyle birleştirip benzersiz bir lezzet elde ederiz? Sorusuna cevap olalım, bu eşsiz lezzete daha yakından bakalım.

  Hamsikoli nasıl yapılır
 • Ekim 23, 2019

  TULUMUN ÖYKÜSÜ

                 

  Tarihi Romalılara dayanan, Romalılarca Anadolu üzerinden Avrupa’ya taşındığı söylenen sevdalı dağların dili, dumanların kaydesi tulum; Rize’nin Çayeli ilçesinden başlayıp Artvin’e kadar uzanan bölgede çalınır, oynanır. Düğünde misafirleri eğlendirir, düğünden önce gelini evden çıkarır. Bazen yolu dumanlı yaylalara düşen bir gezgine hoş geldin der, bazen sevdalı bir yüreğe derman olur. Bazen yere sert vur diye emir verir ayaklara, bazen dertli dertli baktırır uzaklara. İki elin beş parmağında hayat bulur. Üstadın ciğerinden aldığı nefesle melodi olur, ruhlara dokunur. Şimdi gelin bulutların ülkesinin sesine biraz daha yakından bakalım.

  Tulum blog
 • Eylül 29, 2019

  İLK KEZ GELENE YAYLA REHBERİ

   

  Gün gelmiş çatmış ve o uzun süredir aklında kalan Karadeniz turuna önümüzdeki hafta çıkıyorsundur.

  Selfi çubuğunu, Powerbank’i aldık başka ne lazım diyorsun. Gel şöyle.

  Yayla Rehberi
 • Eylül 29, 2019

  Muhlama Yapılışı

  Muhlama, Mıhlama, Hoşmeri, Hoşmerim, Hemeşerim, Haşmetlim…

  Herkes bir şey söylüyor. Biz adına değil tadına bakalım. Ama önce yoluna yordamına bakalım. Karadeniz yaylarının enfes peynirinin tellenip uzamasından kısa olacak bu yazımızda ‘’ Fakat iyi yedik ha! ‘’ dedirtecek muhlamanın ( Biz doğru ifadenin böyle olduğunu düşünüyoruz) yapılışından bahsedeceğiz.

  Muhlama Yapılışı
  cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR